Leave a comment

Schedule

2013 Track & Field Schedule

-Indoor-

*meets usually designated as boys unless specified

February-  

Friday, February 1

Niles West City Meet I; Skokie Niles West HS

U-High Invite #1; University of Chicago Henry Crown Field House

Saturday, February 2

Evanston Boys Invite; Evanston Township HS Field House

Thornwood HS Quad; South Holland Thornwood HS

Friday, February 8

Evanston Girls Invite; Evanston Township HS Field House

Saturday, February 9

Lonnell Poole Invitational; Chicago Heights Bloom HS

Whitney Young Co-Ed Quad; University of Chicago

WWS @ Batavia; Batavia HS

WWS Quad; Wheaton-Warrenville South HS

Wednesday, February 13

Spartan Indoor Classic; Northbrook Glenbrook North HS

Thursday, February 14

Conant, Hoffman Estates, Wheeling @ Park Ridge Maine East HS

Friday, February 15

Niles West City Meet II; Niles West HS

Oak Park River Forest Tri; OPRF HS

Rolling Meadows Quad; Rolling Meadows HS

WWS vs. NC, WA, Bartlett; Wheaton-Warrenville South HS

Saturday, February 16

Bloom Trail Girls Invite; Chicago Heights Bloom Trail – McGee Field

U of I Coed Open; University of Illinois Armory Track & Field

Tuesday, February 19

Fenton Quad; Bensenville Fenton HS

Wednesday, February 20

Addison Trail HS tri-meet

Friday, February 22

Lincoln-Way East Invite; Frankfort Lincoln-Way East HS

Normal West Wildcat Invitational; Illinois Wesleyan University, Shirk Center

U-High Invite #2; U of Chicago

WWS vs. West Aurora & Willowbrook; Wheaton-Warrenville South HS

Saturday, February 23

Evanston Invite; Evanston HS Field House

Prospect Invite; Prospect HS

Wheeling Co-Ed Invite; Wheeling HS

Monday, February 25

Downers Grove South Mustang Relays; North Central College, Naperville

Wednesday, February 27

District 214 Freshman Indoor Invite; Buffalo Grove HS

Thursday, February 28

Evanston Invite; Evanston HS

Mundelein vs. Wheeling; Wheeling HS

March-

Friday, March 1

U-High Invite #3; University of Chicago

York Invitational; Elmhurst York HS

Aurora  Co-Ed Meet; Aurora

Hinsdale Central Boys Invitational; Hinsdale Central HS

Jacksonville Co-Ed Invitational; Jacksonville College

Maine South Girls Relays; Maine South HS

Niles West Invitational; Niles West HS

Proviso West Meet #4; Hillside Proviso West HS

Rolling Meadows Girls Invitational; Rolling Meadows HS

SIU-Carbondale Girls High School Invitational; Carbondale

Saturday, March 2

Antioch Invite; University of Wisconsin-Parkside

Centennial Charger Invitational; University of Illinois Armory Track & Floor

Glenbard North Invitational; Glenbard North HS

Lincoln-Way Central Invite; Lincoln-Way North HS

Maine East Invite; Park Ridge Maine East HS

Southern Illinois-Carbondale Boys HS Invite; SIU-C fieldhouse

Whitney Young Girls Quad; Lewis University fieldhouse, Romeoville

Argo Girls Invitational; Summit Argo HS

Batavia Girls Invitational; Batavia HS

Bloom Twp. Girls Invitational; Chicago Heights Bloom HS

Crystal Lake Central vs. Huntley dual; Crystal Lake Central HS

Addison Trail Girls Invitational; Addison Trail HS

Evanston 5-Team meet; Evanston HS

Hononegah Girls Invitational; Rockton Hononegah HS

Illinois State University Co-Ed Invitational; Normal

Joe Scarpino Buffalo Grove Invitational; Buffalo HS

Lincoln-Way North Co-Ed Invitational; Frankfort Lincoln-Way North HS

Maine East Invitational; Park Ridge Maine East HS

Plainfield North Invitational; Plainfield North HS

Proviso West 6-Team Girls Invitational; Hillside Proviso West HS

St. Charles East Girls tri-meet; St. Charles Sports Complex

York  Girls Invitational; Elmhurst York HS

Thornwood Indoor Invitational; South Holland Thornwood HS

Sunday. March 3

ICOPS Invitational; Lewis University

Wednesday, March 6

Bison Indoor Classic; Fenton HS

Thursday, March 7

WWS vs. Plainfield C, Oswego E, Glenbard W; Wheaton Warrenville South HS

Friday, March 8

Evanston Dan Phillips Invite; Evanston HS

Highland Park Girls Giant Relays; Highland HS

Wheaton North Quad; Wheaton North HS

Maine East Girls Invitational; Park Ridge Maine East HS

LTC Co-Ed Indoor meet; Knox College

Oswego Invitational; Oswego HS

Plainfield South Girls Invitational; Plainfield

Tiger Indoor Invitational; Principia College

Glenbrook South 5-team meet; Glenbrook South HS

U-High Invite #4; University of Chicago

Warren, Round Lake, Wheeling @ Glenbrook South HS

Saturday, March 9

Charleston Girls Invite; Eastern Illinois University Lantz Field House

Danville Open; Danville HS Fieldhouse

Kevin Richards Frosh Soph Invitational; Evanston HS Field House

Proviso East Lady Pirate Invite; Proviso West HS

Mustang Frosh/Soph Invite; Rolling Meadows HS

Plainfield North Invite; Plainfield North HS

Sunday, March 10

ICOPS Invitational; Lewis University

Tuesday, March 12

Big 12 Indoor Invite; IWU Shirk Center

Thursday, March 14

Freshman Indoor DVC Invite; Glenbard North HS

Friday, March 15

Upstate Eight Indoor Conference; Batavia HS

DuPage Valley Varsity & F/S; Al B. Carius Fieldhouse, North Central College

Saturday, March 16

Charleston HS Invite; EIU Lantz Fieldhouse

Chicago Catholic League Indoor Championship; University of Chicago

Gene Armer Invitational; University of Illinois Armory Track & Floor

MSL Indoor Invitational; Al B. Carius Fieldhouse, North Central College

Sunday, March 17

CPS Indoor Championships: A, B, C; University of Chicago Fieldhouse

Tuesday, March 19

35th Annual Ostberg F/S Invite; Fenton HS

Wheeling, Wauconda @ Glenbard North; Glenbard North HS

Friday, March 22

Illinois Top Times Indoor Classic; Illinois Wesleyan University Shirk Field House

Saturday, March 23

Illinois Top Times Indoor Classic; Illinois Wesleyan University Shirk Field House

Bolingbrook Last Chance Invite; Lewis University

Midwest Classic; Proviso West HS

Reagan Williams Invitational; Danville HS Fieldhouse

-Outdoor-

March-

Tuesday, March 19

Jersey, Cahokia, Mascoutah, Highland; Jerseyville HS

Friday, March 22

Lane Tech Len Jareczek Relays; Lane Tech HS Stadium, Chicago

Litchfield Relays; Litchfield HS

Monday, March 25

Robinson, Red Hill; Robinson HS

Tuesday, March 26

Central vs. Monticello Co-Ed; Monticello HS

Eric Nelson Track & Field Classic; Hanson Stadium, Chicago

Staunton, Greenville, Litchfield; Litchfield HS

Waterloo, Jersey; Jerseyville-Jersey HS

Wednesday, March 27

CPS South Conference Meet 1; Eckersall Stadium, Chicago

Flora, Red Hill; Flora HS

Thursday, March 28

Normal Community-Dual Morton; Morton HS

Saturday, March 30

CPS Relays; Hanson, Chicago

Intra-City Quad; Lane Stadium, Chicago

Orr Relays; Orr Academy HS, Chicago

St. Viator Lions Invitational; Harper College, Palatine

April-

Tuesday, April 2

Canton/Dunlap/Morton; Morton HS

Larry Roland Invitational; Olympia Fields Rich East HS

Normal West/Centennial; Normal West HS

Staunton, Hillsboro, Roxana; Staunton HS

West Conference #1; Chicago Orr Academy HS

Wednesday, April 3

Morton/Richwoods; Morton HS

Orr Invite; Orr Academy HS

Saint Ignatius-Lane Tech Coed; St. Ignatius College Prep, HS, Chicago

Thursday, April 4

Friday, April 5

Jersey Relays; Jerseyville Jersey HS

Prospect Relays; Prospect HS

Red Hill Invitational; Bridgeport Red Hill HS

Saturday, April 6

Carlinville Invitational; Carlinville HS

Danville/Manual/Springfield tri-meet; Springfield Memorial Stadium

Falcon Four Invite; Wheaton North HS

Ganz-Zedyk Invite; Skokie Niles West HS

Harold Jester Earlybird Invite; Champaign Centennial

Hinsdale Central Relays; Hinsdale Central HS

Jackie Joyner-Kersee Relays; E. St Louis Sr. HS

Lady Spartans Invite; Chicago Orr Academy HS

McCormack Invitational; St. Charles East HS

Metamora Co-Ed Invite Metamora HS

Svetich Invitational; Argo HS, Summit

Monday, April 8

CPS South Conference Meet II; Eckersall Stadium, Chicago

Tuesday, April 9

Highland Frosh/Soph Invitational; Highland HS

Morton/Pekin dual; Morton HS

Solon-Lion Open; Springfield Memorial Stadium

Spartan Outdoor Classic; Northbrook Glenbrook North HS

Staunton, Gillespie, Southwest; Piasa Southwestern HS

Central, Rantoul, St Joe-Ogden tri-meet; St Joe-Ogden HS

Warrior Outdoor Classic; Deerfield HS

CPS West Conference Meet #2; Chicago Orr Academy HS

WWS vs. West Aurora; Wheaton Warrenville South HS

Thursday, April 11

Highland Fr/So girls; Highland HS

Lane Tech Boys Quad; Chicago Lane Stadium

Friday, April 12

Cougar Invite; Vernon Hills HS;

Lee Farmer Invite; Proviso East HS

Sam Bennett Invite; Robinson HS

Spartan Invite; Chicago Orr Academy

Staunton Invitational; Staunton HS

Saturday, April 13

AUSL Championship Invite; Chicago Orr Academy

Capitol City Classic; Springfield Memorial Stadium

CPS Invite; Hanson Stadium, Chicago

Homewood-Flossmoor Girls Invitational; Homewood Flossmoor HS

John Bell Invitational; West Aurora HS

Metea Valley Invitational; Aurora Metea Valley HS

NLCP Invite; Lane Tech HS, Chicago

Urbana Open Invite; Urbana HS

Monday, April 15

CPS South Conference Meet 3; Eckersall Stadium, Chicago

Glenbrook South Invitational; Glenbrook South HS

Roxana Relays Girls; Roxana HS

Tuesday, April 16

Carlinville Relays; Carlinville HS

EP/Metamo/Morton East Peoria; Eastside Center

NCHS/Centennial Coed dual; Normal Community HS

Niles Titan North Invitational; Niles North HS

Red Hill, Lawrenceville, Flora; Red Hill HS

WWS @ WC w/ NC West Chicago; West Chicago HS

Wednesday, April 17

Danville vs. Central; Danville HS

Friday, April 19

Chatham Invite Girls; Chatham-Glenwood HS

Elmwood Park Invite; Elmwood Park HS

Glenbard South Invitational; Glenbard South HS

Greg Williams Westside Memorial; Chicago Orr Academy HS

Highland Park Twilight Invitational; Highland Park, Wolters Field

Olney Tiger Relays; Olney East Richland HS

Red Grange Invitational; Wheaton-Warrenville South HS

Saturday, April 20

Lanphier Invitational; Springfield Lanphier HS

Lane Tech Girls Quad; Chicago Lane Stadium

Lincoln Park Relays; Chicago Eckersall Stadium

Litchfield Invitational;  Litchfield HS

Rockford Christian Invitational; Rockford Christian HS

Sabre Invitational; Millenium Field, Streamwood.

Windy City Classic Relays; Hanson Stadium, Chicago

Sunday, April 21

Fenwick Friars Frosh-Soph Relays; River Forest, IL Concordia College

Monday, April 22

Mt. Carmel, Red Hill, Mt. Carmel; Mt. Carmel HS

Tuesday, April 23

Danville vs Charleston

Rantoul HS JCHS Co-Ed Quad

N.Greene, Carr  Jerseyville;  JCHS

Lake Forest Academy Classic; Lake Forest Academy HS

MSL West Division Meet; Palatine HS

O’Brien Fresh/Soph Invitational; Carlinville  HS

Orr Frosh/Soph Challenge; Chicago Orr Academy HS

Washington/Limestone/Morton; Washington HS

WWS @ WN w/ NN; Wheaton North HS

Wednesday, April 24

Morton 9/10 Invite; Morton HS

Thursday, April 25

Granite City JV Invite JV; Granite City HS

Lawrenceville, Red Hill, Newton; Lawrenceville HS

Friday, April 26

44th Annual Knights’ Wanner Invite; Prospect HS

Beacon News Invite; Oswego HS

Chicago Christian Invite; Palos Heights Chicago Christian HS

CPS F/S Girls City Trials; Eckersall Stadium, Chicago

Gene Ward Invitational; Harold Jester Track, Champaign

Lady Pirates Invite; Toledo Cumberland HS

Rolling Meadows Mustang Classic; Rolling Meadows HS

Spartan Relays; Glenbrook North HS

Staunton Relays; Staunton HS

Saturday, April 27

Danville co-ed Invite; Danville HS

CPS F/S Boys City Trials;  Hanson Stadium, Chicago

Palatine Relays; Palatine HS

Red Ribbon Classic; Aurora Waubonsie Valley HS

Monday, April 29

Newton Girls Invite; Newton Newton Community HS

Tuesday, April 30

Girls Varsity City Trials; Hanson Stadium, Chicago

SCC Girls Meet; Litchfield HS

Twin City Championship; Harold Jester Track, Champaign

WWS @ Glenbard East dual; Lombard Glenbard East HS

May

Wednesday, May 1

Boys Varsity City Trials; Hanson Stadium, Chicago

Thursday, May 2

LIC Conference Meet; Toledo Cumberland HS

Macoupin County Meet; Gillespie HS

MVC Girls Conference Track Meet; JCHS

Raider Relays; Bloomington HS

Friday, May 3

Chicago Catholic League Frosh/Soph championship; St. Laurence HS, Burbank

DuPage County Meet; Naperville Central  HS

CPS F/S City Championship; Hanson Stadium, Chicago

Kane Country Invitational; Burlington Central HS

Morton Relays; Morton HS

Saturday, May 4

F/S Big 12 Invite; Bloomington HS

Frosh/Soph SCC Meet; Staunton HS

Nalley Invitational; Illinois Benedictine University, Lisle

CPS Co-Ed Varsity City Championship; Hanson Stadium, Chicago

Monday, May 6

JV & Freshman DVC Invite; location TBA

Red Hill, Oden, Palestine; Bridgeport Red Hill HS

Tuesday, May 7

Boys SCC Meet; Gillespie HS

Lanphier F/S Invite; Springfield Memorial Stadium

Thursday, May 9

Big 12 Conference Championship; Danville HS

IHSA Class A Girls Carlinville Sectional; Carlinville HS

Friday, May 10

DuPage Valley Conference Meet; West Aurora HS

Foreman Distance Classic; Foreman HS, Chicago

Gillespie Invitational; Gillespie HS

IHSA Class A Girls Newton Sectional; Newton HS

MSL Boys Outdoor Championship; Hoffman Estates HS

Saturday, May 11

Chicago Catholic League Championships; Loyola Academy, Wilmette

Monday, May 13

Capital Area Classic; Chatham-Glenwood HS

News-Gazette Area Best Honor Roll Meet; University of Illinois Stadium, Champaign

Thursday, May 16

I.H.S.A. AA Boys Sectional; Harold Jester Track, Champaign

IHSA Class A Litchfield Boys Sectional; Litchfield HS

IHSA Girls State Meet Prelims; Eastern Illinois University, Charleston

Friday, May 17

IHSA AA Boys Centennial Sectional; Champaign Centennial HS

IHSA Girls State Meet Prelims; Eastern Illinois University, Charleston

Saturday, May 18

IHSA Girls State Meet Finals; Eastern Illinois University, Charleston

Thursday, May 23

IHSA Boys State Meet Prelims; Eastern Illinois University, Charleston

Friday, May 24

I.H.S.A. State Championships Prelims; Eastern Illinois University, Charleston

Saturday, May 25

IHSA State Championship Finals; Eastern Illinois University, Charleston

Friday, June 8

2nd Annual Midwest Distance Festival; Illinois Benedictine University, Lisle

Comments, questions, or adds? Contact Tony Jones- tonyprepster1@gmail.com

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: